Hurufilik Nedir ?

Hurufilik; ebced ve batın ilmiyle alakalı bir şeydir. Şeydir diyorum çünkü ne olduğu birçok kesimde tartışma konusudur.


Bugün siz değerli okurlarımıza Hurufilik nedir ne için kullanılır ve ne işe yarar anlatmaya çalışacağım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan direk konumuza geçelim.

Hurufilik
Hurufilik

Hurufilik nedir ?

Hurufilik; ebced ve batın ilmiyle alakalı bir şeydir. Şeydir diyorum çünkü ne olduğu birçok kesimde tartışma konusudur. Kimisine göre bu bir din, kimisine göre mezheptir, kimi insan için bir tarikattır. Bu konu üzerinde belirli bir fikir vardır ki oda bunuun harflerle ilgili olduğudur. Aslında Türkçe harfler kelimesinden türemiştir. Hurufilik konusunda asıl nokta kutsal metinlerden, harflerden ve kelimelerdeki sayılardan, kelimelerin sırası ve diziliminden anlamlar çıkartmaktır. Metne ebced hesabı ile yaklaşıldığında aslında metinde bahsedilmeyen düz anlamından uzak imalar ile ilgilenen bu “akım” numaroloji ile ilişkilendirmek doğru değildir.

Tarihi ve Çıkış Noktası

Bu akımın geçmişine bakıldığında islam öncesi bir tarihte Yahudi kabalizmi olarak ortaya çıkmıştır, islam tarihinde mezhep olarak görülmüş Azerbaycan, iran gibi komşu ülkelerle Türkiye’de on dört, on beşinci asırlarda altın çağını yaşamıştır. Hurufilik akımının islam’da yansımaları sahabelere kadar dayanmaktadır. Günümüzde Kuran’ın sırrını çözdüğünü söyleyen kişiler vardır, bu kişiler bu akım yardımıyla bu sırra ulaşsalar da bu akımın mezhebine mensup değillerdir. Fazlullah Esterabâdî Efendi bu akım konusunda bir hareket başlatmış ve yaşamı boyuncu önderlik etmeye çalışmıştır. Kesin bir bilgi olmasa da 1339 doğduğu ve 1394 yılında öldüğü düşünülmektedir.

Mezhep olarak görüşleri nelerdir?

Bu akım dinimizde bir mezhebe dönüşmüştür. Bu mezhebe göre, Muhammed son peygamberdir, dinler tarihinde bilinen her peygamber kendisinden önce gelen peygamberin sırlarını anlamaya, çözmeye çalışmıştır, Hz. Muhammed son peygamber olduğundan kendinden önceki peygamberlerin bildiklerini anlamlandırabilecek anahtara sahiptir, bu anahtar Kuran’dır, Kuran ile istenilen sırrın kapısı açılabileceğini düşünmektedirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

11 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bana 3 harfliler musallat olmuştu etkisinden bi türlü çıkamıyordum medyum İsmail sayesinde rahat bi nefes aldım kurtuldum çok şükür.Hayırlı günler haneme büyü yapılmış ve ev halkı olarak zor günler geçiriyorduk İsmail hocamı buldum internette aradım 2 kez telefonda görüştük ve büyüyü bozdu Allah razı olsun işinde çok iyi bir hoca.hocam size ayrılık büyüsü yaptırdım gerçekten başıma bela olan o kişiden kurtuldum Allah sizden razı olsun hocam size yaptırdığım aşk büyüsü söylediğiniz gibi 5 gün değil ama 3 günde gerçekleşti çok şaşırdım

  2. İsmail hocamı bulana kadar asla inanmıyordum sorunumun çözüleceğine. İyiki tanımışım sizi İsmail hocam öz abim gibi yaklaştın ailemden biri gibiydin sıkıntımı sırtımdan aldın huzura kavuşturdun yıllarca boşu boşuna dövünmüşüm ağlayıp acı çekmişim çözümüm sizdeymiş. Sevdiğimle bizi kavuşturdunuz bu mutlu yuvayı bize nasip ettiniz Allah razı olsun hocam senden.

  3. Sevdiğim ile kavga etmiştik. Benden uzaklaşmıştı. Hocamın söylediklerini yaptım. Bana 3 gün sonra seni arayacak demişti. Gerçekten de 3 gün sonra aradı. Sorunlarımızı çözmek için konuştuk. 2 hafta sonrasında ise tekrar bir araya geldik.

  4. Daha önce işlem yaptırdığım 3 hoca vardı. Dedim artık bu iş için son kez paramı döküyorum. Artık olmazsa Allah’ın bir hikmetidir der bununla yaşamayı öğreniyorum diyordum. Sonunda hocamla çalıştım ve isteğime kavuştum.

  5. Selamın aleyküm. Ben Almanyadan ulaşmıştım hocama evden dışarı adımımı atamıyordum birçok hocayla doktorla görüştüm gerek ev tedavisi gerek telefon danışmanlığıyla ilgililerle görüştüm evin dış kapısına geldiğimde kriz geçiriyordum çıkamıyordum dışarı. İnternette detaylı araştırdım ve ismail hocamı buldum o kadar güzel yorumlar almıştıki insanlardan. Aradım anlattım derdimi başta nasıl olacağı aklıma çok yatmamıştı hoca Türkiyede ben Almanyada. İyiki o adımı atmışım. Çok kötü büyü yapılmış muskaların yerine kadar söyledi hoca beni bu illetten kutardı Allah razı olsun hocamdan Almanyadan sevgi ve selamlar hocam.

  6. Bu yola birlikte çıktık birlikte ilerleyeceğiz dediniz. Dediğiniz gibi hiç beni bırakmadınız. Çok teşekkür ederim hocam.