El Almak Nedir?

El almak herkesin bildiğini düşündüğü bir şeydir ancak hiç kimse tam anlamıyla el almak nedir bilmez.


El almak yada el vermek konusunda bilinmeyen soruları sizler için cevaplamaya çalışacağım. Herkes el alabilir mi? Fal bakmak için gerekir mi? İslamda yeri var mı? El vermek ile el almak aynı mı? Havas da el vermek, gibi soruları sizler için cevaplıyor olacağım. Aslında bu konu herkesin bildiğini düşündüğü ancak gerçekten bir fikrinin olmadığı bir konudur. Bu yüzden internette ulaşabileceğiniz içerikler genelde yanlış yada eksiktir.

El Almak Nedir? 18

El Almak Nedir?

Bir yeteneğin veya bir konumun bir başkasına aktarılmasıdır diye özetleyebiliriz. Yani bir kişi kendisine doğuştan gelen bir özelliği bir başkasına el ile aktarabilir. Örneğin bir kişinin elleri şifalıdır ve baş ağrısına yada bel ağrısına a dan z ye her türlü ağrıya bu kişinin eli iyi geliyordur. Bu kişiden bu şifalı ellerin özelliklerini almasına el almak denilmektedir. El almak TDK sözlüğüne göre yazımı “el almak” şekildedir ve iki anlam taşımaktadır.

 1. (Tarikatlarda) mürit, başkalarına yol göstermek için mürşidinden izinli olmak.
 2. Bir sanatı öğrenmiş olan çırak, kendi başına iş kurmak için ustasından izin almak.

anlamlarına gelmektedir. Günümüzde tarikatlarda ve dini öğretilerde öğrenci olan başarılı ve bilgili kişiler öğretmenlerinden el almaktadırlar. Böylece ileride o tarikatı yada kurumu o kişi yönetir ve dini öğretileri kendisi öğretecektir. Artık öğrenci değil bir öğretmen olmaktadır. Artık bir mürit olan öğrenci el almak için bilinmeyen özellikleri zamanla gün yüzüne çıkartmaya başlamıştır. Elbette kendiside ileride bir öğrenci seçecektir. Bu manevi yoğunluktaki halis öğrencilerini aramaya başlamıştır.

Ocaktan el almak da yine mürit olmak ile aynıdır. Ocak hem soy hem nesil hem tarikat liderlerinin adı hem de belli hastalıkları tedavi gücüne sahip insanlara denilmektedir. Alevi Bektaşi ibadetinde imam olan dedelerin soyu alevi ocaklarını ifade eder. Bu kurum yapısı gereği soya tabi olan bir kurumdur. Buna göre bir dede rahmet ettiğinde yerine kendi soyundan olan en yakın erkek evladı geçmektedir. Bu duruma Alevi kültüründe ocak denilmektedir. Halk tabipliğinde bir hastalığı iyileştirmek için okuma yapan ve tükrükleme ile el alan kişilerde ocaktan el almak deyimi kullanılır.

El Vermek Nedir?

El vermek kendi öğretilerini veya konumunu bir başkasına devretme işlemidir. Yani kendinde bulunan doğuştan gelen yada el alarak edinilen yeteneklerin, öğretilerin aktarılmasıdır. Ustalık gerektiren deneyimi yada öğretiyi artık mürit olacak kişiye bulunulan konumu emanet etmektir. El vermek TDK sözlüğüne göre yazımı “el vermek” şeklindedir ve iki anlam taşımaktadır.

 1. Tarikatlarda mürşit, bir müride, başkalarına yol gösterme izni vermek.
 2. Birine yardımcı olmak, yardım etmek.

Sözlük anlamında da belirttiği gibi el vermek birine yada birilerine yardımcı olmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. Tasavvufta el vermek bir deyim olarak karışımıza çıkmaktadır. Bir kişi bulunduğu kurumun sorumluluğunu alabilmek için çilesini ve eğitimini tamamlayarak o tasavvufa ermiş demektir.

Kimler El Alabilir

El alınan konuya göre durum farklılık gösterebilir. Eğer bir kişiden bir ilim için el alınacaksa o ilimin yeterliliklerine sahip olup olmadığı önemlidir. Eğer yeterliliği taşıyorsa o kişi el veren hocadan el alabilir. Ancak kabaca el alabilecek kişileri sıralamak gerekirse Müslümanlar, el alınacak kişiyle kan bağı olan kişiler diye genelleyebiliriz.

Nasıl Yapılır?

El alınan duruma göre bu da farklılık gösterir. Kimi zaman kişiler belirli bir dua ile el ele tutuşurken kimi durumlarda kişilerin kan bağı olması gerekir. Bazı durumlar mevcuttur ki el alan ve el veren arasında kan teması gerekir.

Hocadan Nasıl Alınır?

Bunun için ilk olarak el veren medyuma yeterliliklerini kanıtlamış olmak gerekir. Gerekliliklerin taşındığına medyum tarafından kanaat getirilirse el verilecek ilime göre ritüel düzenlenir ve kişiye bu şekilde el verilir. Bazı ilimlerde (Havas ilmi gibi) belirli kurallar ve çerçeveler vardır. Kişinin temiz kalpli olması, dinine bağlı olması, Allah inancının tam olması gibi. Bu yeterlilikleri tamamlayamaz ve tabiri caizse sınavlardan geçemez başarısız olursa havas ilmini el ile alamazlar.

El Almak için Dua

El almak için dua el veren hoca tarafından yapılır. Genel olarak el alan kişi peygamber efendimize salavat getirir. Belirli sayıda salavattan sonra bir surenin (Genelde Yasin suresi) belirli ayetleri belirli sayılarda okunur sonrasında el veren kişi duayı yaparak el verir. Bu işlem için gerekli olan du şu şekildedir.

Bismillahirrahmanirrahim Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedin. kema la nihayete li kemalike ve âdede kemalihi

Uygulaması ise şu şekildedir;

 • Yasin suresi bir defa okunur.
 • 1. Ayet 1000 defa okunur.
 • 58. Ayet 313 defa okunur.
 • 82. ve 83. ayetler 313 defa okunur.
 • Sonra 100 defa “Yâ Hû sirrullah Yâ Hû sifatullah Yâ Hû zatullah Yâ Hû vücudullah Yâ Hû ef’alullah” okunur.

Kaynak: Makrifat Sırları Hz Hızır kitabı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

15 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. yaptığınız rızık işlemi gerçekten işe yaradı çok sağ olun ellerinizden öperim

 2. Merhabalar ailecek maddi sıkıntılar içindeydik tam durumu düzeltiyoruz tekrar sorun oluyordu aile gelirinin artırılması için yapılan bereket büyüsü konusunda Ispartada Abdullah hocayı çok övdüler gittik bi dünya para verdik durum kötüydü elimizdekindende olduk.Sonra İsmail Aktaş hocayı buldukbereket büyüsü yaptı ve hemen etki gösterdi çok şükür rahata erdik Allah razı olsun. hoca var hocaa varr.

 3. Arkadaşlar öyle badireler atlattımki görüşmediğim medyum kalmadı ama hiç biri bişey yapamadı internette İsmail Aktaş hocamı buldum iyiki varsın hocam. Nişanlımla düğün hazırlıklarına koşturduğumuz dönemde ortada hiç bişey yokken bi anda benden ayrıldı. İsmail hocam çözdü kuzeni büyü yaptırmış meğer. Hocam o büyüyü bozdu kavuştuk evlendik çok mutluyuz Allah razı olsun hocamdan.

 4. Hayatımdaki dönüm noktalarında hep yanımda oldunuz çok teşekkür ederim hocam.

 5. Hocam siz olmasanız bu zor zamanları nasıl atlatırdım bilmiyorum her zaman yanımda oldunuz size çok teşekkür ederim.

 6. Hocam siz olmasanız bu zor zamanları nasıl atlatırdım bilmiyorum her zaman yanımda oldunuz size çok teşekkür ederim.

 7. Arkadaşlar öyle badireler atlattımki görüşmediğim medyum kalmadı ama hiç biri bişey yapamadı internette İsmail Aktaş hocamı buldum iyiki varsın hocam. Nişanlımla düğün hazırlıklarına koşturduğumuz dönemde ortada hiç bişey yokken bi anda benden ayrıldı. İsmail hocam çözdü kuzeni büyü yaptırmış meğer. Hocam o büyüyü bozdu kavuştuk evlendik çok mutluyuz Allah razı olsun hocamdan.

 8. sizi tavsiyede ede ede bir hal oldum benim hayatımı kurtardın Rabbim sizden razı olsun

 9. sizi tavsiyede ede ede bir hal oldum benim hayatımı kurtardın Rabbim sizden razı olsun

 10. Hocam merhaba 6 yıllık ilişkim var ama sevgilim evliliğe yaklaşmıyor istiyor ama bişey engel oluyor sanki baktırabilir miyiz ? nasıl bi işlem yapabiliriz konuyla ilgili şimdidedn teşekkürler hocam.

 11. Ben yalnız kalmaktan çok korkuyordum. yalnız kalınca kafayı yiyecek gibi oluyordum onca tedavi gördüm işe yaramadı internette İsmail hocayı buldum sorunumu hemen çözdü yıllardır boşuna çekmişim bu işkenceyi İsmail hoca işinde çok iyi herkese öneririm.

 12. sizi tavsiyede ede ede bir hal oldum benim hayatımı kurtardın Rabbim sizden razı olsun

 13. Her kapının bir anahtarı vardır biz Allah’ın izniyle o anahtarı bulacağız dediniz dediğiniz gibi de anahtarı bulup sonuca ulaştırdınız beni Allah sizi cennetine koysun hocam.

 14. Medyumlara güvenimin inancımın bittiği noktada karşıma çıktınız ve beni dertlerimden kurtardınız. Keşke daha erken karşılaşmak nasip olsaydı.