El Almak Nedir ?

El almak herkesin bildiğini düşündüğü bir şeydir ancak hiç kimse tam anlamıyla el almak nedir bilmez.


Bu yazımızda siz değerli kardeşlerimiz tarafından merak edilen bir başka konuya el almaya bakacağız. nedir, kimler el alabilir, el almak nasıl yapılır, hocadan el almak nasıl olur, el almak için gibi el almak ile ilgili birçok şeyi siz değerli kardeşlerime anlatacağım ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. El almak herkesin bildiğini düşündüğü bir şeydir ancak hiç kimse tam anlamıyla el almak nedir bilmez. Doğal olarak internette araştırma yaparlar ancak internette ulaşabileceğiniz kaynaklardaki bilgiler ya yanlış ya da eksiktir. Böyle önemli bir konunun havada kalmaması için benim konuya el atmam gerektiğini düşündüm. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan el almak nedir ile konumuza giriş yapalım.

El Almak

El Almak Nedir?

El almak bir yeteneğin veya bir konumun bir başkasına aktarılmasıdır diye özetleyebiliriz. Yani bir kişi kendisine doğuştan gelen bir özelliği bir başkasına el vererek aktarabilir. Örneğin bir kişinin elleri şifalıdır. Baş ağrısına, bel ağrısına a dan z ye her türlü ağrıya bu kişinin eli iyi geliyordur. Bu kişi başkasına el vererek bu şifa özelliğinin başkasında devam etmesini sağlar. El vermek sadece bir yetkinliği ya da ilmi bir başkasına iletmek için kullanılmaz. Günümüzde tarikatların ve dini öğretiler veren kurumların başındaki kişilerde kendi öğrencilerine el vererek kendilerinden sonra o tarikatı ya da kurumu yönetmesi, insanları eğitmesini söyler ve bu amaçla onlara el vererek yerini kendinden sonraki nesle bırakır.

Kimler El Alabilir

El alınan konuya göre durum farklılık gösterebilir. Eğer bir kişiden bir ilim için el alınacaksa o ilimin yeterliliklerine sahip olup olmadığı önemlidir. Eğer yeterliliği taşıyorsa o kişi el veren hocadan el alabilir. Ancak kabaca el alabilecek kişileri sıralamak gerekirse Müslümanlar, el alınacak kişiyle kan bağı olan kişiler diye genelleyebiliriz.

Nasıl Yapılır ?

El alınan duruma göre bu da farklılık gösterir. Kimi zaman kişiler belirli bir dua ile el ele tutuşurken kimi durumlarda kişilerin kan bağı olması gerekir. Bazı durumlar mevcuttur ki el alan ve el veren arasında kan teması gerekir.

Hocadan Nasıl Alınır ?

Bunun için ilk olarak el veren a yeterliliklerini kanıtlamış olmak gerekir. Gerekliliklerin taşındığına medyum tarafından kanaat getirilirse el verilecek ilime göre ritüel düzenlenir ve kişiye bu şekilde el verilir. Bazı ilimlerde ( gibi) belirli kurallar ve çerçeveler vardır. Kişinin temiz kalpli olması, dinine bağlı olması, Allah inancının tam olması gibi. Bu yeterlilikleri tamamlayamaz ve tabiri caizse sınavlardan geçemez başarısız olursa ilmini el ile alamazlar.

El almak için dua el veren hoca tarafından yapılır. Genel olarak el alan kişi peygamber efendimize salavat getirir. Belirli sayıda salavattan sonra bir surenin (Genelde Yasin suresi) belirli ayetleri belirli sayılarda okunur sonrasında el veren kişi duayı yaparak el verir.


3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yola birlikte çıktık birlikte ilerleyeceğiz dediniz. Dediğiniz gibi hiç beni bırakmadınız. Çok teşekkür ederim hocam.

  2. Selamın aleyküm arkadaşlar Medyum İsmail Aktaş Bağlama Büyüsünde çok iyi ben dahil iki arkadaşımında işlemini yaptı. Bi çok medyuma işlem yaptırdım hiç bir etki görmemiştim. İlk kez bu kadar iyi büyü yapan medyumla karşılaşıyorum. İsmail aktaş tarafından yapılan büyü anında etki ve çok iyi sonuç gösterdi. Herkese Medyum İsmail Aktaş Hocayı tavsiye ederim Allah razı olsun hocamdan.

  3. Bundan sonra benim için değeriniz ailemden sonra geliyor hocam. Bana hem arkadaş yoldaş oldunuz hem de dertlerimden kurtardınız.