Cevşen-ül Kebir Nedir?

Cevşenlerde iki farklı dua yer almaktadır bu dualar içerisinde en çok bilinen ve kullanılanı olan Cevşen-ül Kebir yazan hocalar Cevşen-ül Kebir.


Çoğu kişinin ismini duyduğu ancak hakkında çok bir bilgisi olmayan bir konudan bahsedeceğiz siz değerli kardeşlerimize. Bana gelen sorularda denk geldim ve hakkında bir şeyler yazma gereği duydum lafı daha fazla uzatmadan Cevşen-ül Kebir nedir, Cevşen-ül Kebirne işe yarar, Cevşen-ül Kebirin ortaya çıkışı nasıl olmuştur gibi sorulara cevap vereceğimiz yazımıza girelim.

Cevşen-ül kebir
Cevşen-ül Kebir

Cevşen-ül Kebir Nedir?

Kelime olarak analiz ettiğimizde Arapçadan geldiğiniz gördüğümüz Cevşen kelimesi anlam olarak bir tür zırh, savaş giysisi olarak geçmektedir. Cevşen-ül Kebir aslında bir duadır bu dua Cevşenlerin içerisinde yer alan duadır, Cevşenlerde iki farklı dua yer almaktadır bu dualar içerisinde en çok bilinen ve kullanılanı olan Cevşenül Kebir yazan hocalar Cevşen-ül Kebir dışında birde Cevşen-ül Sagîr duası yazmaktadırlar. ikisi de birbirinden uzun olan bu dualar, Cevşen kelimesinin anlamına bakıldığında karşılık gelen anlam ile yaptığı işlem aslında aynıdır. Yani bir zırh görevi görerek insanları korumaktadırlar. Bu zırh her konuda insanı koruduğuna inanılmaktadır. Yani hem fiziksel hem de manevi konularda korunma sağlayan bu dua insanların yüz yıllardır boyunlarına astığı ve taşıdığı duadır.

Cevşen-ül Kebirin Ortaya çıkışı nasıl olmuştur?

Cevşen duasının ortaya çıkışıyla ilgili birçok rivayet olsa bile islam aleminde en yaygın ve kabul olanı Asr-ı saadet zamanında bir savaşta ortaya çıktığı yönündedir. Rivayet edilen şeylere göre Uhud savaşında savaşın kızıştığı bir safhada üstündeki zırhın kendisine ağır gelmesi ve zırhın kendisini sıkması sebebiyle peygamber efendimiz zırhını çıkarır ve atar sonrasında ellerini açarak Allah’a dua etmeye başlar. Dua sonucu göklerden bir ışık huzmesiyle Cebrail inerek ona Cevşen-ül Kebir duasını taktim eder ve derki. “Ey Allah’ın elçisi! Rabbin sana selam ediyor ve bu duayı okuyup boynuna takmanı istiyor. Bu hem sana hem de yanında savaştığın ümmetlerine zırhtan daha sağlam bir güvenlik sağlayacaktır.” Der.

Bunun üzerine peygamberimiz duayı okuyup sonrasında boynuna asar. Bazı kaynaklarda Cebrail’in bu duanın faziletleriyle ilgili peygamberimizi bilgilendirdiği söylenmektedir. Bu cevşen duası yüz farklı bölümden oluşan ve her bölümde Allah’ın isim ve sıfatlarından on tanesini kullanan uzun bir duadır. Cevşen yazan hocalar bu duanın içerisinde özel oynamalar yaparak kişiye özel hale getirebilirler.Şii kaynaklarında da bolca ismi geçen bu dua Şii kaynaklarda farklı aktarılmaktadır. Bu farklılıklar bahsi geçen metinlerde çoğu zaman isim ve sıfatlarda oluşan farklılıktan ibaret olsa da bazı Şii kaynaklarında bu isim ve sıfatların sıralanışı, bazılarında ise kelime harflerde değişiklik yerlerinde oynama olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.