Adana medyum konusuna girmeden önce medyum tarihinden ufak bir bilgi vermek istiyorum. Hz. Adem’den bu zamana kadar kültürlerin oluşması için inanışlar ve adetler sürekli olarak yeni mitler üretmektedir. Adana’da Hitit imparatorluğundan bu zamana kadar yerleşik hayatına devam etmektedir ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Semavi dinlere geçen kültürler, semavi dinlerin öncesinde edinmiş oldukları kültürleri birdenbire bırakamazlar. Bu yüzden medyumluk tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Osmanlı zamanında sıklıkla hastaları tedavi etmek için bir şaman tarafından gerçekleştirilen ritüeller, şu an form değiştirmiş halde günümüzde büyü, afsun, üfürük adları ile kullanılmaktadır.

Bu ritüeller kimi zaman insanları etki altına almak için kullanılırken tedavi maksatlı kullanıldığı da olmaktadır. Anadolu’da halk çoğu zaman çocuk sahibi olmak ve kısmet açmak gibi çeşitli nedenlerle büyü işlemlerine başvurmaktadır. Adana ve çevresinde de Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi zaman zaman medyum aranmaktadır. Adana’da medyum genellikle büyü yaptırmak için aranırken zaman zaman koruyucu muska yazdırıldığı da olmuştur.

Adana medyumları genellikle “Bebekli Kilise”nin papazına kısmet açtırma işlemi için kilit açtırırlar. Genellikle 11 ile 28 ritüelden oluşan bu işlemde medyum sırayla işlemleri gerçekleştirerek derdi olan kişilere yardımcı olmaktadır. Yine zaman zaman Adana’da medyum hocaların üzerine dualar yazdığı yedi adet taşı, seyhan barajına atması ile başlayan ritüelde uygulanmaktadır.

Medyumlar herhangi bir yere ya da zamana bağımlı kalmaksızın dünyanın her yerinden problemleri giderebileceği için Adana’da medyum arandığında da Cafer Hoca size yardımcı olabilir. Ama yolunuz Adana’ya düşerse eğer Zille Dede ve Çoban Dede türbelerini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin lütfen.