El almak

Bu yazımızda siz değerli kardeşlerimiz tarafından merak edilen bir başka konuya el almaya bakacağız. El almak nedir, kimler el alabilir, el almak nasıl yapılır, hocadan el almak nasıl olur, el almak için dua gibi el almak ile ilgili birçok şeyi siz değerli kardeşlerime anlatacağım ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. El almak herkesin bildiğini düşündüğü bir şeydir ancak hiç kimse tam anlamıyla el almak nedir bilmez. Doğal olarak internette araştırma yaparlar ancak internette ulaşabileceğiniz kaynaklardaki bilgiler ya yanlış ya da eksiktir. Böyle önemli bir konunun havada kalmaması için benim konuya el atmam gerektiğini düşündüm. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan el almak nedir ile konumuza giriş yapalım.

El almak nedir?

El almak bir yeteneğin veya bir konumun bir başkasına aktarılmasıdır diye özetleyebiliriz. Yani bir kişi kendisine doğuştan gelen bir özelliği bir başkasına el vererek aktarabilir. Örneğin bir kişinin elleri şifalıdır. Baş ağrısına, bel ağrısına a dan z ye her türlü ağrıya bu kişinin eli iyi geliyordur. Bu kişi başkasına el vererek bu şifa özelliğinin başkasında devam etmesini sağlar. El vermek sadece bir yetkinliği ya da ilmi bir başkasına iletmek için kullanılmaz. Günümüzde tarikatların ve dini öğretiler veren kurumların başındaki kişilerde kendi öğrencilerine el vererek kendilerinden sonra o tarikatı ya da kurumu yönetmesi, insanları eğitmesini söyler ve bu amaçla onlara el vererek yerini kendinden sonraki nesle bırakır.

Kimler el alabilir

El alınan konuya göre durum farklılık gösterebilir. Eğer bir kişiden bir ilim için el alınacaksa o ilimin yeterliliklerine sahip olup olmadığı önemlidir. Eğer yeterliliği taşıyorsa o kişi el veren hocadan el alabilir. Ancak kabaca el alabilecek kişileri sıralamak gerekirse Müslümanlar, el alınacak kişiyle kan bağı olan kişiler diye genelleyebiliriz.

El almak nasıl yapılır

El alınan duruma göre bu da farklılık gösterir. Kimi zaman kişiler belirli bir dua ile el ele tutuşurken kimi durumlarda kişilerin kan bağı olması gerekir. Bazı durumlar mevcuttur ki el alan ve el veren arasında kan teması gerekir.

Hocadan el almak nasıl olur

Bunun için ilk olarak el veren medyuma yeterliliklerini kanıtlamış olmak gerekir. Gerekliliklerin taşındığına medyum tarafından kanaat getirilirse el verilecek ilime göre ritüel düzenlenir ve kişiye bu şekilde el verilir. Bazı ilimlerde (Havas ilmi gibi) belirli kurallar ve çerçeveler vardır. Kişinin temiz kalpli olması, dinine bağlı olması, Allah inancının tam olması gibi. Bu yeterlilikleri tamamlayamaz ve tabiri caizse sınavlardan geçemez başarısız olursa havas ilmini el ile alamazlar.

El almak için dua

El almak için dua el veren hoca tarafından yapılır. Genel olarak el alan kişi peygamber efendimize salavat getirir. Belirli sayıda salavattan sonra bir surenin (Genelde Yasin suresi) belirli ayetleri belirli sayılarda okunur sonrasında el veren kişi duayı yaparak el verir.