Cinler Hakkında Merak Ettikleriniz

Cinler çoğu zaman perdeler arkasındaki alemde yaşamlarını sürdürseler dahi bazen bizlerin görebileceği bir hale gelerek şekil değiştirebilirler.


var mıdır, varsa neye benzer ve daha birçok sorunun cevabı? Bu yazımızda cinlerin varlığından şüphe eden ve cin var mıdır diye kafasında sorular dolaşan kardeşlerimiz için cinlerle ilgili bilgi vereceğim, kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Yazının gidişatı soru cevap şeklinde ilerleyecek ve ilk olarak soruyu sonra cevabını vereceğim. Lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim ve ilk sorumuzla başlayalım.

Cinler

Cinler var mıdır?

Evet, cinler vardır. Dinimiz cinlere inanmamızı emreder. Kuran’da cinlerle ilgili birçok ayet vardır. ilk cin Can adında bir cindir.

Cinlerde cinsiyet ayrımı var mıdır?

Erkek ve dişi olarak cinsiyetleri var mıdır? Cinlerin yaşam şekilleri bulundukları kabilelere göre farklılık gösterse bile insanların yaşantıları ile çok bir farklılığı yoktur. Yani evet cinsiyetleri vardır onlarda insanlar gibi yemek yer, su içer, tuvalet ihtiyaçlarını giderir, çalışır, evlenir, ürer ve ölürler. Dişi cinler peri olarak anılmakta, erkek cinler ise cin, bazı cin kabilelerinde ise erkek cinlere cinlerin atası olan Can ismi ile seslenilebilmektedirler.

Cinlerin özel güçleri ve yetenekleri var mıdır?

Cinler çoğu zaman perdeler arkasındaki alemde yaşamlarını sürdürseler dahi bazen bizlerin görebileceği bir hale gelerek şekil değiştirebilirler. insanın perdeler olmadan görebileceği hale geldiğinde insan şekline bürünebilir ve insanlar ile iletişim kurabilirler. Bir cismi taşıyabilir, bir fikri insana aşılayabilirler. Kendilerine verilen bazı görevleri yerine getirebilirler. insanların yanlış bildiği ve yanlış düşündüğü gibi değildir gayb’ı değil insanların bilemeyeceği bazı şeyleri bilirler. Hesaplamaları ve hareketlerin oluşturabileceği sonuçları çok iyi hesaplayabilirler, yani üstün zekalı ve matematikleri çok iyidir diyebiliriz.

Cinler Allah’ın emirlerini yerine getirirler mi?

Cinlerin yaratılış amacı insanların yaratılış amacından farklı değildir. Cinlerde insanlar gibi ibadet etmek için yaratılmıştır. Cinlerde Allah’ın emirlerine uymak zorundadırlar Kuran’ın emrettikleri cinler içinde geçerlidir.

Cinler insanlara zarar verip onlar için sıkıntı oluşturabilir mi?

Cinler insanlara zarar verebilirler. Nasıl bir insanın size zarar verme ihtimali varsa cinler içinde aynısı geçerlidir. Tabi bu zarar verme durumu herkes için ve her cin için aynı değildir. Cinlerin verdikleri, verebilecekleri zararlar gene cine göre değişmektedir. Cinler insanlara zarar verebilirler evet, ancak insanların cinlerden korkmak için bir neden yoktur.

?

insanlar için yapabileceği birçok şey vardır. Bir ve yardımıyla cinlerden korunabilirsiniz veya felak, nas yardımıyla cinlerden korunabilirsiniz. Felak ve nas sureleri cinleri uzaklaştırıp kovmak için kullanılır ama geçici bir çözümdür. Şayet kişiye bir şekilde zarar vermeyi aklına koymuş bir cin varsa felak, nas onu sadece kısa bir süreliğine uzak tutacaktır. Sonrasında gene cinler gelip kişiye zarar vermeye çalışabilecektir.

Cinlerin de peygamberi evliyası olur mu? Müslüman cinler var mıdır?

Evet, tıpkı bizim alemimizde olduğu gibi nde de peygamberler gelmiştir. Ancak peygamberimiz (S.A.V) tüm alemlere rahmet olarak indirilmiş son peygamberdir. Ve tabii ki Müslüman cinler vardır. Onlar Allah korkusu olduğu için insanlara zarar vermekten çekinirler.Bu yazımızda sizlere cin var mıdır sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Elimden geldiği kadarıyla cinler ile ilgili kafalardaki soruları cevaplamaya çalıştım. Umarım sizler için yararlı bir yazı olmuş ve cinlerle ilgili bilmek istediklerinize cevap olmuştur.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir